Vår erfarenhetsbaserade kurs i effektiv testautomatisering är framtagen för att ge verksamma inom QA-området de verktyg och den praktiska kunskap som krävs för att komma igång med förvaltningsbar och robust testautomatisering. Utbildningen lär ut testautomatisering på både API-nivå (REST/SOAP) - och GUI-nivå, och genomförs med såväl teoripass, som praktiska sessioner. För kursens övningar används ett lämpligt HTTP-verktyg (beroende på utvecklingsmiljö) för REST, samt Selenium för webb-tester. Under kursens två dagar får du en introduktion till testautomation och alla väsentliga angreppssätt och trick som krävs för att skapa en sund, effektiv och långsiktig testautomatisering.
Vem är kursen för?
Denna kurs riktar sig till tekniskt intresserade människor som vill lära sig införa eller underhålla robust, effektiv och förvaltningsbar testautomatisering, utifrån sin situation. Vi tror att den typiska kursdeltagaren är verksam inom QA-området eller är en utvecklare som vill bli champion på testautomatisering.
Covid-19
Anpassning av kursen med anledning av Covid-19:
- Vi har extra fokus på hygien – så som tillgänglig handsprit och extra städning
- Vi anpassar antalet deltagare utifrån storlek på utbildningslokalen
- Ingen med förkylningssymptom får vistas i vår lokal
- Visuell tydlighet för avstånd
- Kursens övningar anpassas med hänsyn till situationen
- Lunch och fika är individuellt förpackat
- Kursen hålls online vid behov
Efter genomförs kurs
Efter denna kurs kommer du att kunna ta fram en långsiktigt framgångsrik testautomatiseringsstrategi samt ha tillräckliga kunskaper för att handgripligen kunna komma igång med en testautomatisering som är både robust och förvaltningsbar.
Kursen kan anpassas till såväl Java, javascript, eller .NET/C#. Kursen innefattar även en genomgång av de vanligaste automatiseringsverktygen och de buzzwords och koncept som används kring testautomatisering. För kursens övningar används en passande HTTP-klient för given utvecklingsmiljö, samt Selenium för webb-tester, av pedagogiska skäl. Fokus ligger på testautomatiseringskunnande, och verktygsanvändning är en del i detta.
Kursupplägg och innehåll
Kursen pågår under två dagar och utförs med en blandning av teoripass och träningssessioner för att ge goda insikter och varaktigt lärande. Kursen lär ut testautomatisering på både API-nivån och GUI-nivå. Nedan finner ni kursens innehåll.
Kursdatum: 26-27 april
Kursens längd: två dagar
Plats: Birger Jarlsgatan 9 i Stockholm eller online vid behov
Pris: 14.500:- exkl. moms
Kursmaterial: ingår för samtliga
Kursledare: Jörgen Damberg